SEDMICA SESTRINSTVA 08-14.05.2023. godine
12 MAJ 2023 “ NAŠE MEDICINSKE SESTRE, NAŠA BUDUĆNOST”
Udruženje medicinkih sestara, tehničara i babica Republike Srpske tradicinalno obilježava 12 maj međunarodni dan medicinskih sestara „ Sedmicom sestrinstva „ U toku sedmice održane su brojne aktivnosti poput stručnih predavanja u zdravstvenim ustanovama , radionica, treninga. Sedmica sestrinstva je planirana i održana u periodu 08- 13. maj 2023. godine .
Posao medicinske sestre je težak i izazovan, ali je istovremeno i veoma plemenit, od rada i posvećenosti medicinskih sestara zavise životi brojnih pacijenata koji se bore sa različitim bolestima, zbog toga je neophodno stalno poboljšavati uslove rada sestara, tehničara i babica. U Republici Srpskoj ima oko 10 000 medicinskih sestara. Medicinska sestra / medicinski tehničar radi na području zdravstva, s ciljem zaštite zdravlja pojedinca, porodice i cjelokupnog društva. Opis posla uključuje brigu, praćenje, nadzor i savjetovanje pacijenata, prevenciju, rehabilitaciju, zdravstveno vaspitanje, promicanje zdravlja, vođenje sestrinske dokumentacije, izvođenje dijagnostičkih te medicinsko-tehničkih zahvata i zdravstvene njege. Rade na vrlo različitim radnim mestima – od patronaže do jedinica intenzivne njege – ponekad samostalno, ponekad u timu. Zbog svega toga postoje velike razlike u poslovima različitih sestara/tehničara. Ono što je zajedničko jeste pristup otkrivanju i rješavanju zdravstvenih problema iz njihovog djelokruga. Oni posmatraju i procjenjuju tjelesno i psihičko stanje i ponašanje svojih pacijenata i tako prepoznaju potrebe za njegom i osiguravaju važne podatke za prepoznavanje i praćenje toka bolesti.
U toku sedmice sestrinstva je organizovana svečana akademija 11.05.2023. godine na kojoj se tradicionalno dodjeljuje priznanje „ Nada Trišić“ članovima udruženja za višegodišnji doprinos razvoju, ugledu i unapređenju sestrinstva Republike Srpske. Ovogodišnji dobitnici su Ranka Stanar JZU DZ Prijedor i Drago Tomašević Socijalno- gerijatriski centar Banja Luka. Biti medicinska sestra je jedinstven poziv koji traži ono najljepše u ljudskom biću humanost i predanost pozivu.
Svečanoj akademiji su prisustvovali naši prijatelji članovi porodice Trišić, Vera i Momo Pušac, ispred Društva hirurga Republike Srpske prof dr Zoran Aleksić, kao i naši saradnici udruženje Ilco-stoma Republike Srpske sa svojim gostima iz Slovenije, Htvatske, Mađarske i Srbije. Obratili su nam se predsjednici iz Republike Srpske i Slovenije, u svom obraćanju su skrenuli pažnju na značajan rad medicinskih sestara u oporavku i liječenju pacijenata, kao i važnost saradnje strukovnih udruženja sa udruženjima pacijenata. Kao znak zahvalnosti za dosadašnju saradnju udruženje Ilco-stoma iz Republike Srpske je dobilo zahvalnicu od UMSTIB Republike Srpske.
Zahvalnicu je dobila koleginica Straživuk dr Gordana koja je svoj radni vijek počela kao medicinska sestra, ali i nakon završenog fakulteta i promjene posla je ostala član udruženja medicinskih sestara.
12 maja članovi udruženja su korisnicima Mozaik prijateljstva donirali obrok, i radili u skladu sa svojim kompetencijama sestrinske intervencije kao što su mjerenje šećera u krvi, krvnog pritiska, kontrolisali tjelesnu temperaturu i obavljali preventivne i promotivne aktivnosti vezane za zdrave stilove života, masovne nezarazne bolesti. U aktivnostima 12 maja su učestvovali i učenici srednje medicinske škole Banja Luka sa svojim instruktoricama praktične nastave. Mozaik prijateljstva je udruženje koje brine ljudima koji nemaju krov nad glavom, pruža im i jedini topli obrok dnevno u svojoj javnoj kuhinji, a hranu dostavljaju i velikom broju nemoćnih i oboljelih građana.
Nakon obavljene aktivnosti u prostorijama Mozaika prijateljstva predstavnici udruženja i Strukovnog sindikata medicinskih sestara su na groblju „Sveti Pantelija“ u Banja Luci položili cvijeće i zapalili svijeće na grob prve predsjednice udruženja u spomen Nadi Trišić i svim koleginicama i kolegama koje više nisu sa nama.
Aktivnosti su nastavljene u parku „Petar Kočić“ gdje smo kao i prethodnih godina sa građanima grada Banja Luka družili se i obavljali sestrinske intervencije u skladu sa sestrinskim ingerencijama. Građani grada Banja Luka su podržali ove aktivnosti. Ove aktivnosti su veoma dobro posjećene i građane obraduje svaki vid aktivnosti koja se obavlja za njih. Razgovori koje smo vodili sa građanima u kojima su tražili savjete za svoje zdravstvene probleme, bili su obostrano korisni. Savremeni način života potiče društvo da naglašava važnost zdravlja i promiče zdrav zdrav način života. Društvo treba težiti promjenama, izbaciti pušenje, alkohol, nezdravu hranu i poticati fizičku aktivnost zaključili smo sa našim građanima.
Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica okuplja oko 2000 članova, koji već 25 godina rade na promociji svoje struke. Profesija medicinske sestre-tehničara je teško, zahtjevno i odgovorno zanimanje, koje je veoma značajno za očuvanje ljudskog života, njihov značaj se posebno pokazao tokom pandemije virusa korona. One pružaju najveći broj usluga u zdravstvenom sistemu. Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske od 1998 godine do danas punih 25 godina uradilo je brojne aktivnosti na koje smo ponosni / seminare, edukacije, radionice, treninge, simpozijume, Kongrese … Članovi udruženja su zajedno radili, čuvali, razvijali i sačuvali ovo udruženje. Udruženje je prepoznato i priznato kako u zemlji tako i u inostranstvu. Ponosni smo na sve naše aktivnosti , trudimo se i radimo na očuvanju i razvoju naše profesije. Generacije koje dolaze obećavaju da će nastaviti ovu tradiciju.
Za nas koji se bavimo sestrinstvom, ako sestrinstvo ne unapređujemo svake godine, meseca i dana, mi ne napredujemo, nego idemo unazad” Florence Nightingale